Najstarszy pływający lodołamacz na świecie. Statek został zbudowany w 1884 r. w stoczni Danziger Schiffswerft & Kesselschmiede Feliks Devrient & Co. w Gdańsku dla Königlich Preuwische Wichsel – Strombauverwaltung (administracja wodno – budowlana rzeki Wisły) jako czwarty z serii lodołamaczy parowych. Wszystkie nosiły nazwy rzek wpadających do Wisły w jej dolnym biegu. Stosownie do tego jednostkę nazwano „Ferse”, co jest niemiecką nazwą rzeki Wierzyca, płynącej przez Kaszuby oraz Kociewie i wpadającej do Wisły w miejscowości Gniew.
Wycofany ze służby w 1965 r., rok później pozbawiony wyposażenia i nadbudówek, jako pusty kadłub oczekiwał na złomowanie. W latach siedemdziesiątych został przeholowany do Gorzowa Wielkopolskiego z przeznaczeniem na ponton cumowniczy. Zatonął w basenie stoczniowym w 1981 r. i przeleżał pod wodą blisko 20 lat.
W 2000 r. grupa entuzjastów żeglugi i historii podjęła się rewitalizacji statku. „Kuna” pływa obecnie po rzece Warcie jako statek muzealno-szkoleniowy. Jego portem jest Gorzów Wielkopolski. Pierwszym kapitanem statku po odbudowie był kpt. Jerzy Hopfer pomysłodawca odbudowy lodołamacza.